Nieustanna wojna, czyli IOS vs Android.

Wielokrotnie w internecie możemy zaobserwować komentarze popierające IOS, pod którymi użytkownicy Androida zaczynają mówić o zamkniętości tego systemu oraz czasami wyzywać użytkowników Applea.

Wiele tematów na forach czy komentarzy pod artykułami jest przepełnione wieczną wojną owych dwóch nacji.

Nie rozumiem tego, dlaczego wciąż wszyscy się o to gryzą, skoro w zasadzie obie strony mają częściową rację.

Zagorzali fani Androida, to często ludzie lubiący bawić się możliwościami swoich urządzeń, dla których nie ma rzeczy niemożliwych.

Natomiast fani IOS cenią sobie ten system za jego prostotę i łatwość obsługi.

Korzystałem z obu systemów i zdecydowanie bardziej do gustu przypadł mi IOS.

Wszystko co tutaj napiszę opieram na własnych doświadczeniach.

Po pierwsze, mniej klikania:

Gdy potrzebuję zrobić coś szybko na telefonie, IOS wygrywa z Androidem. W wielu miejscach wystarczy kliknąć kilka razy mniej, aby osiągnąć obrane cele.

Gesty Voice over są dla mnie również bardziej intuicyjne. Ktoś podczas rozmowy na pewnym komunikatorze w ubiegłym roku powiedział: „Gdy potrzebuję coś zrobić, nie chcę się zastanawiać jak, tylko wykonać daną czynność od razu”. A ja zgadzam się w 100 procent.

Wstępny config:

W starszych telefonach z AD bywało tak, że Talkbacka po prostu nie było. W moim Huavei ciężko było go odnaleźć. Dopiero po którejś aktualizacji opcje stały się intuicyjne.

Na niektórych telefonach przy włączonym TB, głosy nie chciały się pobierać.

Po wyjęciu iPhone z pudełka, włożeniu karty i uruchomieniu, nacisnąłem tylko 3 razy 1 z przycisków, a VO odezwał się do mnie Polskim syntezatorem. W AD jest na początku zazwyczaj jedynie Angielski.

Wstępny config IOSA dla osoby niewidomej, jest po prostu łatwiejszy, i nawet wrogowie tego systemu muszą chyba przyznać mi tutaj rację.

Urządzenia:

Obecnie jest wiele urządzeń bazujących na Androidzie, ponieważ jest to system otwarty.

Istnieją zalety takiego rozwiązania, chociażby kompatybilność różnych sprzętów.

Jest jednak kilka wad, które pobijają wspomnianą zaletę:

Co telefon, to inny wygląd ekranu głównego, który czasem bywa nawet niedostępny z wbudowanym czytnikiem ekranu Talk back.

Obecnie IOS nie potrzebuje jakichś mega dobrych procesorów, do responsywnego działania. Mój SE wciąż przecież daje sobie radę.

Na prostszych Androidowych pudełkach, system zalicza często zwieszenia oraz potrafi się sam zrestartować.

Na każdym telefonie również inaczej ze wsparciem nowych wersji. Ludzie chcący być aktualni, często muszą sami instalować oprogramowanie lub custom romy.

Gdzie mamy radio?

Rzecz, która dla mnie, wielkiego fana radia analogowego wszelkiego typu, jest bardzo ważna w iPhone… Nie istnieje.

O jakości odbieranych sygnałów radiowych w telefonach z Androidem można by mówić wiele. Zazwyczaj jest kiepska, bo to dla producentów jedynie dodatek w czasach, gdy radio internetowe jest swego rodzaju standardem.

Praktycznie wszystkie większe rozgłośnie mają swój stream internetowy.

Mimo bycia często słabo zrobionym dodatkiem, nie da się zaprzeczyć temu, że radio po prostu jest, a w IOS go brak.

Czasem chodząc po domu słucham filmu, audiobooka czy innych treści zawierających dźwięk wysyłanych przez transmitter FM. Do tego celu muszę zabrać ze sobą przenośne radio lub telefon z Androidem. Czasem pada na to drugie, bo słuchając mogę wykonywać jeszcze inne rzeczy.

Rozmowa kontrolowana:

Wielu ludzi jest temu przeciwnych, ale osobiście uważam, że to rzecz bardzo przydatna w przypadkach odbierania połączeń od telemarketerów, czy rozmów z konsultantami różnych firm.

Chodzi o nagrywanie rozmów. Dla iPhone, należy kupić osobne drogie dość urządzenie czy zapłacić za aplikację, natomiast w starszych wersjach Androida wystarczy zainstalować darmowy Call recorder.

Od wersji 9 taka funkcja jest wyłączona, lecz podobno da się obejść zabezpieczenia, czego mi się robić osobiście nie chce, więc używam starego LG K8.

Napisałem sobie program:

Kolejną zaletą tego systemu, jest możliwość uruchamiania programów z plików niczym exeki na Windowsie.

Jeśli chcesz napisać program na IOS lub Mac, kup Naszą super hiper licencję. Jeśli chcesz napisać na Androida, po prostu go napisz.

Wygląd mi się niezbyt podoba, i po co mi 100 apek do merdania ogonem?

Kolejną zaletą Androida w moim przypadku jest możliwość dostosowania ekranu głównego do ulubionej formy. Od lat korzystam z aplikacji Nowa launcher, i dzięki temu na nowych telefonach nie muszę odzwyczajać się od poprzedniego układu aplikacji i wyglądu głównej strony.

Nie chcę miliona systemowych aplikacji? Rootuje telefon i odholowuję je za bramę! Na IOS nie ma czegośtakiego jak root, który pozwoli zrobić z telefonem to, czego zapragnie zaawansowany użytkownik.

Co wybierać?

Jeżeli zależy Ci tak jak mnie, na prostej obsłudze telefonu i nie potrzebujesz setek różnych dodatkowych rozwiązań i słupków danych wraz z kolejną setką wzkaźników, wybierz bez zastanowienia IOS.

Jeśli lubisz programować i modyfikować systemy operacyjne oraz wiedzieć ile razy na minutę Twój pies zamerda ogonem po podaniu łapy, oraz nie przeszkadza Ci więcej klikania, wybierz Androida.

Jeśli chcesz nagrywać ważniejsze rozmowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów, masz np dwie karty (jedną do oficjalnych konwersacji), czasem chcesz włączyć radio gdy nie masz odbiornika, a jednocześnie lubisz przejrzystość i łatwość interface, kup Androida oraz iPhonea jak ja.

Autor: Kot

Człowiek o konkretnych zainteresowaniach. Innymi tematami nie pogardzi, lubi rozmawiać praktycznie o wszystkim, więc chyba dlatego prowadzi owego bloga. Pisarz ze mnie marny, chociaż lubię często usiąść przed klawiaturą i wypowiedzieć się na jakiś konkretny temat w bardziej wyważonych słowach niż typowy język potoczny używany w rozmowach głosowych. Pisanie zmienia człowieka, pokazuje go od innej strony. Zawsze mówię to co odczuwam oraz to co myślę nawet, gdy moja wypowiedź może zaboleć innych. Uwielbiam koty, to one np leżąc obok dają mi nieopisane szczęście, stąd mój nick. Jest ze mną coś nie tak, wiem to od dawna, lecz częściowo negatywnie a częściowo pozytywnie. Ciężko czasem zrozumieć moje poczucie humoru i to, że śmieję się praktycznie ze wszystkiego w bliższym gronie znajomych. Wiesz więc już kim jestem, prawda? Interesuję się programowaniem, chociaż nie jestem w tym zbyt dobry. Głównym z moich zainteresowań jest radio, ale nie procesing, miksery, nadajniki, ogólnie nie jest to raczej FM i radio od wewnątrz. Chodzi o LW MW oraz SW. Fale krótkie to siedlisko na prawdę ciekawych sygnałów, z których najbardziej interesują mnie stacje numeryczne. Ciekawe unikaty lub ciężkie do zidentyfikowania sygnały? Chętnie o nich usłyszę, wszak sam na nie wciąż poluję siedząc wieczorami przed odbiornikiem. W przyszłości planuję nagrać serię 16 podcastów na temat stacji numerycznych, tylko nie wiem jeszcze gdzie je opublikować. Może to właśnie tutaj znajdzie się na nie miejsce? Czasem tworzę muzykę, chociaż do muzyki to temu daleko, chyba, że ktoś zaliczy mnie do współczesnych twórców tworzących utwory bez żadnej melodii.

6 komentarzy do “Nieustanna wojna, czyli IOS vs Android.”

  1. Jeszcze jednym, podnoszonym często argumentem przez miłośników Androida przeciw iOS jest możliwość wrzucania muzyki bezpośrednio z komputera, bo telefon z Andkiem widoczny jest jak pendrive. W przypadku iOS domyślnym, „pobłogosławionym” przez Apple sposobem jest użycie iTunes, ale nie jest to jedyny sposób. Można użyć Foobara co polecam, można też użyć VLC, wrzucając pliki przez stronę www.

  2. Przestań propagować brednie na temat tego, że androidowcy to tylko modyfikują telefony. Zwróć uwagę na to, że niestety Androida na swiecie jest więcej. Czyi co, te 50 kilka procent to są sami programiści? Hehe!

    1. Czy Androida jest więcej? Nie wiem, badań nie sprawdzałem.
      Byłem raz w komisie zajmującym się również naprawami etc, i większość ludzi, którzy wchodzili przez godzinę posiadali iPhone. Przychodzili np po szkło czy case.
      Nie mówię, że wszyscy tylko, że większość ludzi to albo programiści albo tacy, którzy chcą kontrolować nie wiadomo co. Mówię o przypadkach osób niewidomych, bo w środowisku widzących jest duże zróżnicowanie i prości użytkownicy mają nawet AD.
      Nam jest po prostu łatwiej na start mieć iPhone i temu nie da się raczej zaprzeczyć.

      1. Z moich obserwacji bardzo wielu programistów obecnie korzysta ze sprzętu Apple. Może nie wszyscy mają iPhone’y, ale Macbooki ma wielu. Pamiętajcie, że nawet przeciętny programista wziętego języka w dzisiejszych czasach zarabia wcale niemało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *